Dzień Papieski 2008

Już po raz drugi w dniach 16 i 25 października z inicjatywy ks. Andrzeja Majewskiego Dziekana dekanatu lutowiskiego został zorganizowany Konkurs recytatorski Poezji Jana Pawła II i o Janie Pawle II w XXX rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz Festiwal Piosenki Religijnej „Bieszczady chwalą Pana” Czarna 2008.
„Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie .”na te słowa Jana Pawła II odpowiedziało wielu uczestników konkursu recytatorskiego z różnych zakątków naszego dekanatu. W Kościele Parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego 16 października w Czarnej spotkały się dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna z: Lutowisk, Polany, Stuposian, Zatwarnicy i Czarnej- ok.45 wykonawców.
W tym wyjątkowym dniu, powracały do nas Jego słowa, gesty i najdroższe w sercu wspomnienia. Był z nami, przemawiał do nas „Drodzy młodzi przyjaciele! Wielka to dla mnie radość, że (.) mogę być tu z wami(.). Przyszedłem tu, aby wśród was młodych, trochę odpocząć. Przyszedłem , aby was słuchać, aby rozmawiać z wami i razem z wami się modlić”- przy stole Eucharystycznym wspólnie z nami Kochany Ojcze Święty!- moglibyśmy dodać.
Konkurs rozpoczął się Mszą Świętą, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ksiądz Prałat Waldemar Janiga, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Podkreślił rangę drogowskazu życiowego ukrytego w słowach Papieża: „Wymagajcie od siebie, nawet, gdyby inni od was nie wymagali” i wskazał na głęboki sens reguły benedyktyńskiej „Módl się i pracuj”.
Wykonawców oceniało jury w składzie: Bożena Płocka – przewodnicząca, Regina Bieniek-instruktor kulturalno-oświatowy i Urszula Miętus- polonistka. Oto werdykt:
W kategorii I – dzieci do klasy III szkoły podstawowej – zwycięzcami zostali: 1. Kamil Rzeszowski, 2. Wojciech Hermanowicz i dwa 3 miejsca Piotr Czarnik, Sara Pawełek. Wyróżnienia otrzymali: Dominika Cichońska, Julia Musiałowska, Zuzia Pupek, Natalia Rzeszowska.
Natomiast w II kategorii – dzieci klas IV-VI szkoły podstawowej nagrody otrzymali: 1. Kinga Sobiecka, 2. Mateusz Strzała, 3. Kamila Grzybek. Wyróżnienia: Katarzyna Gruszeczka i Kamil Smoleński.
III kategorię stanowiła młodzież gimnazjalna: 1. Marta Przytuła, 2. Karolina Mehal, 3. Dominika Pszonak. Wyróżnienia: Mariola Kalamat, Justyna Wadas. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrodę książkową. „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie. Dwie tylko: poezja i dobroć”- pisał C. K. Norwid, a twórczość Jana Pawła II łączy te wartości i spotkała się z dużym odzewem ze strony młodych ludzi. To napawa optymizmem!
Po zakończeniu konkursu, dzieci, młodzież i opiekunowie mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez panie z Akcji Katolickiej (bigos i papieskie kremówki były pyszne!) w Gminnym Ośrodku Kultury.
25 października 2008 r. wiąże się w naszej parafii z organizacją II Festiwalu Piosenki Religijnej pod hasłem „Bieszczady chwalą Pana”. Propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji, integracji młodych ludzi, jak również prezentacji umiejętności solistów i zespołów to główny cel festiwalu, który nabiera coraz większej popularności w całej Archidiecezji – w sumie 140 artystów przybyło do Czarnej z bieszczadzkich miejscowości takich jak: Cisna, Hoszów, Lutowiska, Polana, Stuposiany, Tarnawa Górna, Ustrzyki Dolne.
W czasie homilii Ks. Biskup Marian Rojek, który rozpoczął festiwal uroczystą Mszą Świętą o godz. 10.00, przybliżył nam postać Ojca Świętego – człowieka, któremu góry dawały wytchnienie, zachwycały wrażliwy umysł i pobudzały do wielbienia Bożej wielkości.
Góry były wielką miłością Karola Wojtyły. Tutaj nabierał sił do pracy, tutaj czuł się najbliżej Boga. Kiedy polscy biskupi pojechali do Watykanu, by podziękować Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za ostatnią pielgrzymkę do Ojczyzny, papież powiedział: ” Tak, to wszystko jest piękne, ale chciałbym jeszcze odwiedzić dwa miejsca – obydwa w Bieszczadach”. Może to właśnie byłaby Czarna i nasza piękna świątynia?
Czuliśmy Jego obecność – plecak z którym przemierzał bieszczadzkie szlaki, laska, którą się podpierał
i buty, które założył, kiedy przesiadł się z kajaka na Łódź Piotrową, te osobiste rzeczy Karola Wojtyły mogli zobaczyć (i nawet dotknąć!) wszyscy, którzy chcieli choć na chwilę zatrzymać się przy festiwalowej estradzie, w którą zamieniła się nasza świątynia.
Ks. Biskup Rojek przygotował niezapomnianą ucztę duchową, a my poczuliśmy się uczniami Chrystusa.
Jak mówią znane słowa św. Augustyna „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli”, właśnie takie wrażenie można było odnieść słuchając występów artystycznych. W festiwalu brało udział 11 zespołów i 8 solistów w dwóch kategoriach wiekowych-dzieci do klasy IV szkoły podstawowej i młodzież powyżej klasy IV.
W trakcie prezentacji dało się zauważyć ogromne zaangażowanie wszystkich wykonawców i opiekunów. Szczególnie ci najmłodsi uczestnicy wykazywali się ogromnym potencjałem wokalnym, porażali wszystkich obecnych swoim entuzjazmem i spontanicznością i pogodą ducha.
„Śpiewajcie Panu, pieśń nową, śpiewajcie Panu wszystkie krainy! „(Ps 96[95]1)- serca się radowały, gdy młodzież gimnazjalna pokazała audytorium, że prawdziwie muzykalna dusza i miłość do muzyki pozwalają czynić rzeczy piękne w wielu różnych formach. Imponowała profesjonalnym przygotowaniem wokalno – instrumentalnym. Pozostawili niezatarte i niezapomniane wrażenie artystyczne wśród słuchaczy.
„Ty tylko mnie poprowadź, Tobie powierzam mą drogę. Ty tylko mnie poprowadź Panie mój”
– słyszeliśmy w jednej z pieśni pielgrzymkowych; musimy o tym pamiętać, że bycie uczniem Chrystusa wiąże się z kroczeniem tą samą drogą, nawet wówczas”(.) gdy drogi pomyli los zły i oczy mgła zasnuje, miej w sobie tę ufność nie lękaj się „.
„Wznoszę swe oczy ku górom skądże nadejdzie pomoc” Ps.121-te słowa które znajdują się na krzyżu na Tarnicy, na pamiątkę pierwszej wyprawy ks. Karola Wojtyły w Bieszczady, pomagają nam w życiu codziennym” ustawić fale na głos Boga” i karmić się Jego słowem, mimo zalewu ludzkich słów przepełnionych zakłamaniem i ułudą.
Jury nie miało łatwego zadania, bo wykonawcy prezentowali wysoki poziom wokalny, podkreślała to niejednokrotnie p. Regina Bieniek -przewodnicząca komisji festiwalowej.
W oczekiwaniu na werdykt jury mogliśmy wysłuchać koncertu Scholii z Parafii Sarzyna-rodzinnej miejscowości naszego ks. Dziekana Andrzeja Majewskiego. Wywołał on wiele emocji, a może nawet i wzruszeń. Ponadto dziewczęta przeprowadziły animację Liturgii i Mszy Świętej.
Tych chwil nigdy nie zapomnimy – mówiło wielu uczestników festiwalu. Każdy przyniósł tu coś z sobą, by obdarować innych.
Spośród wielu pieśni, zróżnicowanych pod względem formalnym jury wyłoniło następujących zwycięzców: kategoria grupa młodsza – solista: Julia Kosmecka kl. I.; Natalia Rzeszowska kl. II i Martyna Siwak kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Czarnej . W kategorii grupy starszej – solista: Maciej Organ z kl. VI parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych. Druga kategoria obejmowała zespoły. Grupa młodsza: Dziewczęca Służba Maryjna z Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych, a w grupie starszej Schola z Parafii p.w. Świętego Wojciecha w Tarnawie Górnej.
Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami, cennymi nagrodami książkowymi, kalendarzami i okolicznościowymi plakietkami ufundowanymi przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Czarnej.
Po Uczcie Eucharystycznej i duchowej nadszedł czas na ucztę dla zgłodniałych ciał, a zadbały o to panie z Akcji Katolickiej działającej przy Parafii w Czarnej.
Konkurs i festiwal to nowe dzieła ewangelizacyjne, czyli głoszenie nauki naszego pana Jezusa Chrystusa we współczesnym świecie, szczególnie przez poezję i piosenkę religijną, a także poprzez osobiste świadectwo życia chrześcijańskiego. Jesteśmy przekonani, że to dobro przyniesie wiele błogosławionych owoców w kształtowaniu chrześcijańskich postaw młodego pokolenia.
„Wy jesteście nadzieją Kościoła, wy jesteście moją nadzieją” – te słowa zobowiązują. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie tworzyć dzieło, przez które Jezus – Miłość może być bardziej pokochany.
Oczywiście nie byłoby Konkursu recytatorskiego oraz Festiwalu Piosenki Religijnej, gdyby nie pomoc „ludzi dobrej woli”. Za każdy przejaw życzliwości i bezinteresowności oraz wsparcie finansowe pragniemy z całego serca podziękować BÓG ZAPŁAĆ!
Prezes POAK
E. Paszkowska

Źródło

16.10_014 16.10_042 16.10_089 16.10_091 (1) 16.10_099 16.10_060 16.10_114

 

Zdjęcia ze strony